Respuesta :

Answer: 0.16 moles

Explanation: According to Avogadro's law, 1 mole of every gas at STP occupies a volume of 22.4 Liters.

Given: Volume occupied = 3.55 L

From Avogadro's law,

22.4 L of [tex]CCl_4[/tex] corresponds to= 1 mole

3.55 L of [tex]CCl_4[/tex] correspond to=[tex]\frac{1}{22.4}\times 3.55=0.16moles[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico