Respuesta :
Answer:
B) The location of observer
Explanation:
Velocity: As velocity is vector measurement of the rate by which any object changes its position with time, we can calculate velocity by using the formula:
v = d/t
v= velocity
d= displacement
t = time
EXAMPLE:
When someone travels a distance of 1500 m from his home to office and then come back from office to home at 30 minutes, what will be its velocity?
Answer:
Displacement = 0
Because the person is at same position
So according to the formula the average velocity of the person is also zero
v = 0/30
v = 0
When someone travels a distance from his home to office and covers a displacement of 1500 meters at 300 seconds, what will be its average velocity?
v = 1500 m / 300 s
v = 5 m/s
The SI unit of velocity is m/s and it is a vector quantity.
Answer:
D. The relative motion of the observer
Explanation:
From observation say an observer is stationary and an object of velocity 2m/s passes, it's quite understandable for the observer to notice the motion of the object,
Now say the observer is also moving at same speed of 2m/s, isn't it true that the observer will notice that the object is stationary? A classical example is a boy playing in a bus moving at 80km/h, it will appear to an observer in the same bus as though they are stationary, but an observer outside the bus will notice their movement.