lnr919 lnr919
  • 28-01-2019
  • Mathematics
contestada

Three and three-quarter pounds of bananas are sold for $2.25. Determine the unit price of the bananas.

Respuesta :

giovney
giovney giovney
  • 31-01-2019

$1.66666666666666666666666... etc.

per pound

so if you round that


unit price is $1.67 per pound if bananas.


3.75/2.25= 1.6666...



Answer Link

Otras preguntas

What kind of statement does the shorthand below represent?
12. Which of the following metals is NOT obtained by commercialelectrolytic process?B) AIC) CuA) AgD) Na​
What is the symbol for an ion with a 3+ charge, 28 electrons, and a mass number of 71
determine the perimeter of the shape below​
HELP PLEASE!!!!! Can someone please help me I should submit it today and the answer should be as paragraph
Find the product. -a 2b 2c 2(a + b - c)
What is the tangent of 0?
The period was also known as the Middle Stone Age.
QUESTION 2 Find an equation of the line containing the given pair of points (-4.0) and (-9, 3) 3 12 y = 3x-5 4 12 y = -3%-5 4. 12 - - 3 12 y=-3%-5 QUESTION 3
The answer to the question is what the