Answer:
The momentum of the truck is [tex]2\times 10^4\ kg-m/s[/tex].
Explanation:
It is given that,
Mass of the truck, m = 1000 kg
Speed of the truck, v = 20 m/s (towards east)
Let p is the linear momentum of a truck. It is equal to the product of mass and velocity. Mathematically, it is given by :
p = m v
[tex]p=1000\ kg\times 20\ m/s[/tex]
[tex]p=2\times 10^4\ kg-m/s[/tex]
So, the linear momentum of the truck is [tex]2\times 10^4\ kg-m/s[/tex]. Hence, this is the required solution.