Respuesta :

700 kg m/s
Because momentum is mass times velocity

Answer : The momentum of 70 kg runner is, 700 kg.m/s

Explanation :

Momentum : It is defined as the motion of a moving body. Or it is defined as the product of mass of velocity of an object.

Formula of momentum is:

[tex]p=mv[/tex]

where,  

p = momentum  = ?

m = mass  = 70 kg

v = velocity  = 10 m/s

Now put all the given values in the above formula, we get:

[tex]p=(70kg)\times (10m/s)[/tex]

[tex]p=700kg.m/s[/tex]

Therefore, the momentum of 70 kg runner is, 700 kg.m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico