4. A car with a mass of 2,200 kg can accelerate from 0 to 30 m/s in 6 seconds.
A. Assuming all of the force generated by the engine goes into acceleration of the car, how much force is the engine producing? Show your work. (6 points)

Respuesta :

Answer:

The engine generates a force of 11000 Newtons.

Explanation:

To determine the force, first you will need to calculate the acceleration. Acceleration is change in velocity over change in time, so in this case:

[tex]a = \frac{\Delta v}{\Delta t}=\frac{(30-0)\frac{m}{s}}{(6 - 0 )s}=5 \frac{m}{s^2}[/tex]

Force is then determined as

[tex]F=ma = 2200kg\cdot 5\frac{m}{s^2}=11000N[/tex]

This is the forward force, i.a. one acting in the direction of the car's acceleration. we are told that there is no inefficiency in the engine and transmission, therefore this same force is generated by the engine.  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico