Respuesta :
Answer:
I have a answer for the second question. The better buy would be 69 cents for 18in. I say this because in each foot there is 12 in right, 18 in is a foot and 6 in. if you buy two 18 in wires it will cost $1.38 for 3 feet of wire which is cheaper then $1.49.
Step-by-step explanation:
Answer:
1.
6 * 36/24 = 9
If you use 9 tablespoons it will taste the same. if you use 10 tablespoons it will taste sweeter than normal.
2.
3 ft = 12 in
1.49 / 12 = $0.1242 per inch
0.69 / 18 = $0.0383 per inch