PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!! WILL MARK BRAINLIEST FOR COMPLETE ANSWERS

A recipe for 24 cookies calls for 6 tablespoons of sugar. If you make 36 cookies and use 10 tablespoons, will the cookies taste the same? Explain.

Find each unit price. Which is the better buy? Explain.
Electrical wire: $1.49 for 3 ft or $.69 for 18 in.

Respuesta :

Answer:

I have a answer for the second question.  The better buy would be 69 cents for 18in. I say this because in each foot there is 12 in right, 18 in is a foot and 6 in. if you buy two 18 in wires it will cost $1.38 for 3 feet of wire which is cheaper then $1.49.

Step-by-step explanation:


Answer:

1.

6 * 36/24 = 9

If you use 9 tablespoons it will taste the same. if you use 10 tablespoons it will taste sweeter than normal.

2.

3 ft = 12 in

1.49 / 12 =  $0.1242 per inch

0.69 / 18 = $0.0383 per inch


ACCESS MORE