spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Write in pence the value of the 9 in £8.90
Anna waters her plants with salty water to help them grow better. Is her thinking correct?
Why was demilitarization such an important part of the postwar program for Japan?
Anna waters her plants with salty water to help them grow better. Is her thinking correct?
the advantage and disadvantage of using steel in electrical cable
French help, need B, E, F, H, I
A cheetah ran 704 feet in 8 seconds, and then another 328 feet in 4 seconds. What was the cheetah's average speed?
How did Europeans view Marco Polo’s account of his time in China?
How many parallel lines does a regular pentagon have?
The first stirrings of the first Great Awakening took place in A. the Carolinas. B. Virginia. C. New England. D. the backcountry.
ACCESS MORE