shahanarasool2008 shahanarasool2008
  • 29-12-2018
  • Mathematics
contestada

Coach Miller bought 5.15 pounds of ground beef to make burgers. The cost of ground beef is $3.40 for each pound. What was the total cost for all the ground beef?

Respuesta :

abbeyegirl
abbeyegirl abbeyegirl
  • 29-12-2018

Answer:

$17.51

Step-by-step explanation:

3.40(1) = 3.40 - the (1) represents how many pounds you are buying.

3.40 (5.15) = 17.51


Answer Link
nila173 nila173
  • 31-12-2018
$17.51

5.15 multiplied by 3.40
Answer Link

Otras preguntas

which people nominate and appoint federal judges?
The paucity of written documentation for these cultures makes for large gaps in our understanding of them. what sorts of information can we obtain about culture
Ashley can ride her bicycle 15 miles in 2 hours. There are 60 minutes in 1 hour, and there are 1760 yards in 1 mile. How many yards does Ashley travel in each
I need help on this question.
Write a compound inequality to represent all of the numbers between -4 and 6. REALLY NEED HELP!!! 25 POINTS!!
Why does Atticus ask Ewell to write his name while on the stand
Please can someone help me
Who was the first president to use the Oval Office and had it painted bright green?A.Abraham LincolnB.William Howard TaftC.George WashingtonD.Richard Nixon
A water wave rises and falls twice every four seconds. What is the period of the wave? What is its frequency? I would really appreciate someone walking me throu
the length of a rectangular Garden is 24 ft and the width is 12 ft what is the ratio of length to width of the garden