smartcookie456 smartcookie456
  • 28-12-2018
  • Mathematics
contestada

what is the unit price of 16 and 12.29, 32 and 19.98, and 128 and 34.99 (it would be really helpful to know thanks) show work

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 28-12-2018

Answer:

The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.

Step-by-step explanation:

The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.

$12.29/16 = $0.77 per unit

$19.98/32 = $0.62 per unit

$34.99/128 = $0.27 per unit

Answer Link

Otras preguntas

Igneous rock is considered extrusive or intrusive based on:
Wetlands occurring in areas with a large amount of trees are most likely _______. a. swamps b. bogs c. marshes d. none of the above
Which of the following could result in speciation from biogeographic isolation?
Someone who is "not knowing" or ignorant is described as a. omniscient, b. prescient, c. nescient, or d. unconscionable?
Impeachment hearings always start in the House of Representatives. a. True b. False
What does this line from Charles Dickens’s A Tale of Two Cities exemplify? It was the best of times, it was the worst of times. a. antithesis b. metaphor c.
Paul is running with a KE of 600 J if he starts at rest and his final velocity is 4 m/s what is his mass
40.61884 to thousandths
How do you find the rule of a linear function? What are the steps?
The interaction of two or more drugs at the same receptor site in which one blocks the action of the other is a. synergism. b. antagonism. c. cross-tolerance. d