gardalex9923 gardalex9923
  • 27-12-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs.Davis bought 6 pounds of grapes for 18 dallors at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

eudora eudora
  • 05-01-2019

Answer:

Cost of 72 ounces of grapes is $13.5


Step-by-step explanation:

In order to solve his problem, we first need to get all the values in the same units.

  1 pound = 16 ounces

∴ 6 pounds= 16×6 = 96 ounces

Now by unitary method, we solve the question as follows:

price of 96 ounces of grapes = $ 18

price of 1 ounce of grapes = $ (18÷96)

∴ price of 72 ounces of grapes = $ [(18÷96)×72]

= (0.1875×72) =  $ 13.5

Answer Link

Otras preguntas

I have sharpened the pencil(change in passsive voice)​
Convert the angle 0 = 310° to radians. Express your answer exactly.​
Madame Leblanc est...... d'Hélène. la mère le professeur
Solve for 2. Round to the nearest tenth, if necessary. 51 66 H Answer: 2 Submit Answer attempt 1 out of 2 PLS HELP
Which level of organization includes all the other levels of organization?
Describe the principle and process for the manufractured of sulphuric acid witha a well labeled diagram by contact process.
Choisis la meilleure conjugaison pour completer la phrase suivante.
According to studies, which of the following is the least important value to women when attempting to maintain a relationship? loyalty appearance dependabili
Express the prime number 19 as the difference of two squares? 19 =​
Solve for x: 4x+9/2 1/3=3x/0.5