fridavargas1000 fridavargas1000
  • 20-12-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of 3 gallons of juice for 6.99

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 20-12-2018

Answer:

The unit price is $2.33 per gallon

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we take the price and divide by the amount

$6.99 / 3 gallons

$2.33 per gallon

The unit price is $2.33 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

1-decanol polar or nonpolar
Why do histones bind tightly to DNA? Histones are positively charged, and DNA is negatively charged. Both histones and DNA are strongly hydrophobic. Histones
Draw the best Lewis structure for ICl5.
Which of the following has the highest boiling point? (a) H₂O (b) CH₃OCH₃ (c) NaCl (d) HOCH₂CH₂OH (e) Ar
Which of the following is not found in the epidermis? A. Melanocytes B. Fibroblasts C. Stem cells D. Keratinocytes E. Tactile cells
A student expanded an expression, as shown. Is the student's work correct? Explain why or why not. −6 ( 4x − 2 13 ) −6(4x) + 6 ( − 2 13 ) −24x − 12 13 ANSW
use the molecular orbital diagram of lithium molecule to describe the bonding in metallic lattice​
need help with finding angle​
How would businesses outside the us help the us economy?
pls ?? :(only 11, 13​