Dan and Bob went to the carnival. Dan bought 3 ticket refills and a lunch for $10.35. Bob bought 2 ticket refills and the lunch for $8.35. SHOW YOUR WORK Write a system of equations. Use t for tickets and l for lunch. Graph the equations in the system. Use your graph to estimate how much each item cost.

Respuesta :

let the refill be x and lunch be y.
3x+y=10.35---eq 1
2x+y=8.35---eq 2

eq 1-eq 2
x=2
Therefore, 1 refill costs $2 .
Substitute x=2 in eq 1 and we have;
3×2+y=10.35
y=10.35-6
y=4.35
There the lunch costs $4.35.
ACCESS MORE