Mr. Logan needs to buy snacks for his daughter's soccer team. He decides to buy crackers and granola bars at a local grocery store. The price of the crackers is $9 for 3 boxes, and the price of the granola bars is $6 for 3 boxes. Mr. Logan ends up buying $20 worth of crackers and granola bars. Which equation represents the relationship between the number of boxes of crackers, x, and the number of boxes of granola bars, y, that Mr. Logan bought at the grocery store?

Respuesta :

Answer:x=4 and y=4


Step-by-step explanation: if you divide 9 by 3 it would be 3 and 6 divided by 3 would be 2 so if you multiply 2 by 4 and 3 by 4 and you add them together it will equal 20


Answer: [tex]3x+2y=20[/tex]

Step-by-step explanation:

Let  x be  the number of boxes of crackers and y be the number of boxes of granola bars that Mr. Logan bought at the grocery store.

Given : The price of the crackers is $9 for 3 boxes, and the price of the granola bars is $6 for 3 boxes.

i.e. price of one box of crackers = $9 ÷3 = $3

Price of one box of granola bars=$6÷3 = $2

Mr. Logan ends up buying $20 worth of crackers and granola bars.

i.e.  (Cost of each box of crackers) x + (Cost of each box of granola bars) y

i.e. [tex]3x+2y=20[/tex]

Hence, the equation represents the relationship between the number of boxes of crackers, x, and the number of boxes of granola bars, y, that Mr. Logan bought at the grocery store :

[tex]3x+2y=20[/tex]

ACCESS MORE