Respuesta :
Answer:x=4 and y=4
Step-by-step explanation: if you divide 9 by 3 it would be 3 and 6 divided by 3 would be 2 so if you multiply 2 by 4 and 3 by 4 and you add them together it will equal 20
Answer: [tex]3x+2y=20[/tex]
Step-by-step explanation:
Let x be the number of boxes of crackers and y be the number of boxes of granola bars that Mr. Logan bought at the grocery store.
Given : The price of the crackers is $9 for 3 boxes, and the price of the granola bars is $6 for 3 boxes.
i.e. price of one box of crackers = $9 ÷3 = $3
Price of one box of granola bars=$6÷3 = $2
Mr. Logan ends up buying $20 worth of crackers and granola bars.
i.e. (Cost of each box of crackers) x + (Cost of each box of granola bars) y
i.e. [tex]3x+2y=20[/tex]
Hence, the equation represents the relationship between the number of boxes of crackers, x, and the number of boxes of granola bars, y, that Mr. Logan bought at the grocery store :
[tex]3x+2y=20[/tex]