Respuesta :

Answer:

$7.74:9*6=x

x=$5.16

Step-by-step explanation:

If 9 pencils cost $7.74 then you know that 1 pencil costs 7.74/9 which is 0.86 and then to find the cost of 6 pencils, you multiply 0.86 by 6 which is 5.16.

7.74/9*6=x

0.86*6=x

x=5.16

Answer:

Given,

The cost of 9 pencils = $ 7.74,

So, the cost of 1 pencil = [tex]\frac{7.74}{9}[/tex]

Thus, the cost of x pencils ( say y ) = x × the cost of 1 pencil

[tex]y=x\times \frac{7.74}{9}[/tex]

[tex]\implies y = \frac{7.74x}{9}[/tex]

Which is the required equation,

If x = 6,

The cost of 6 pencils,

[tex]y=\frac{7.74\times 6}{9}=\frac{46.44}{9}=\$ 5.16[/tex]

ACCESS MORE