Answer:
$16
Step-by-step explanation:
A dozen is equal to 12 eggs. In order to find the amount for 50 eggs, we need to find the unit rate. In this problem, we can assume that each of the eggs cost the same amount. Therefore, we can divide 3.84 by 12 to get the amount of one egg.
3.84/12= 0.32
Now that we have found the unit rate, we simply have to multiply it by 50 to get the cost. To explain why we do this, I will set it up as a proportion.
3.84/1 = ?/50
In order to get the equivalent amount you must multiply by 50.
0.32 x 50= 16
Therefore, the answer is $16