100067423 100067423
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 10.5 ounce package costs $2.98 A 27.8 ounce package costs $8.99 which is the better deal based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

hattawayhomeschool
hattawayhomeschool hattawayhomeschool
  • 17-12-2018
2.98 ÷ 10.5 = .28
8.99 ÷ 27.8 = .32

The best deal is the 10.5 ounce package since the cost is 28 cent an ounce.
Answer Link

Otras preguntas

how do i remember.I can't remember anything I try to learn
What material replaced stone as the primary materials used to make tools and machines by humans
PLEASE HELP FOR 50 POINTS!!!! Describe what it means to navigate an organization.
People drive , on average , 14578 miles per year , about how many miles each week is that ?
le resume de "...Et mon tout est un homme"?
Solve for x. −2.8=−x/5
What does the Latin root -rect- mean in the word correct?
the relationship between the number of $4 lunches you buy with $100 school lunch card and the money remaining on the card
How much do you need to subtract from 47/10 to make 4
Choose the first letter of the word that best fits the description: A mark left after injured tissue has healed C G S T
ACCESS MORE