garciabrayan562 garciabrayan562
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price? $1.00 for 2 lemons $3.00 for every pound $4.00 for 3 slices of pizza $6.00 for every 6 bottle

Respuesta :

xlondrx
xlondrx xlondrx
  • 09-11-2020

Answer:

the answer is B $3.00 for every pound

Step-by-step explanation:

yw!!!

Answer Link

Otras preguntas

what were the states that were later carved out of land brought into the Union by the Louisiana Purchase
Identify the process that represents how organisms grow and replace old or damaged cell.
What does sectionalism mean in social studies?
Both Shays’s Rebellion and the Pennsylvania Mutiny helped Americans to realize that the Articles of Confederation...
what is the solution to the inequality 13x+3<42
Sarah has going to work for 60 days. On 39 of those days she arrived at work before 8:30 AM. On the rest of the day she arrived after 8:30 AM. What is experimen
Angela earns x dollars an hour. On Friday, she worked 6 hours. On Saturday, she worked 8 hours. Which expression shows how much she earned both days ? A. 6x +
Which statement does not accurately describe a lasting result of the Crusades? A. Christians and Muslims blamed each other for the costly wars. B. Trade between
grain is stored in cylindrical structures called silos. which is the best estimate for the volume of a silo with a diameter of 12.3 feet and a height of 25 feet
Can being sick make your heart race?