bebessalgado bebessalgado
  • 16-12-2018
  • Mathematics
contestada

18) Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?

Respuesta :

hattawayhomeschool
hattawayhomeschool hattawayhomeschool
  • 16-12-2018

Answer:

unit cost is $0.35    PLEASE GIVE BRAINLIEST

Step-by-step explanation:

350 ÷ 1000 = $0.35 per candy bar

To check your work:

1000 x 0.35 = $350

Answer Link

Otras preguntas

How do you say" leave me alone" in Spanish
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?
The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
What is an "alloy" in the chapter of metals in chemistry??
How were chariot drivers protected in the Circus Maximus
How to find the area of a circle ?
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock
what is the difference between closed-end credit and open-end credit