1. A shop has one-pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5.50. If you buy 5 bags and spend $17, how many of each size bag did you buy? Show your work.
2. Use a graphing calculator to find a linear model for the set of data.
a. Write the equation for broccoli.
b. Write the equation for cucumber.
c. In what year will the two quantities be equal? Give a reason for your answer. 3.1CR1
3. You can choose between two tennis courts at two university campuses to learn how to play tennis. One campus charges $25 per hour. The other campus charges $20 per hour plus a one-time registration fee of $10.
a. Write a system of equations to represent the cost c for h hours of court use at each campus.
b. Use a graphing calculator to find the number of hours for which the costs are the same. Give a reason for your answer.
c. If you want to practice for a total of 10 hours, which university campus should you choose? Why?

Respuesta :

Answer:

1) 3 one pound bags and two three pound bags.

3a) 25h = c & 20h + 10 = c

3c) You would choose the campus that charges 20h + 10 because it would be $40 cheaper.

Step-by-step explanation:

1) 2a + 5.5b = $17

There must be an even number of the 3lb bags because the price is not a whole number but $17 is. There must be at least two 3lb bags because $17 is an odd number that 2 cannot go into evenly. There cannot be more than three 3lb bags because more than that would cost over $17. With these limitations there must be two 3lb bags, which leaves three 1lb bags.

2(3) + 5.5(2) = $17

3a) 25 is the constant and h is the variable. Therefore the equation should be 25h = c

20 is the constant and h is the variable. There is always $10 added for the fee. Therefore, the equation should be 20h + 10 = c

3c) 25(10) = $250

     20(10) + 10 = $210

You would choose the campus that charges 20h + 10 because it would be $40 cheaper.


Sorry I couldn't answer all of them ):

ACCESS MORE
EDU ACCESS