contestada

Barry has a 10 kg object. He exerts a horizontal force which causes it to accelerate at 5 m/s2, moving it a distance of 20 m, horizontally. Calculate the work done by the force.

Respuesta :

Answer:

Work done by the force is 1000 Joules

Explanation:

The relation ship between the variables is as follows:

(Work W) = (Force F) x (Displacement d) = (Mass m) x (Accelleration a) x (Displacement d)

so:

[tex]W = m\cdot a\cdot d = 10 kg \cdot 5 \frac{m}{s^2} \cdot 20 m = 1000 J[/tex]


The work done by the force is 1000J.

What is work done?

Work is done when energy is transferred from one form to another. work done is the multiplication of magnitude of displacement and the component of the force that is in the direction of displacement.

W = F × d

W = m×a×d

W = 10×5×20

W = 1000J

To learn more about Work Done here

https://brainly.com/question/13662169

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico