Answer:
60 boxes
Explanation:
The work done by lifting a single box is equal to the force applied (the weight of the box) times the displacement of the box:
[tex]W_1 = Fd=(12.0 N)(5.00 m)=60 J[/tex]
Power is related to the work done by the equation:
[tex]P=\frac{W}{t}[/tex]
where W is the work done and t is the time. In this problem, we are told that the power used is P=60.0 W, while the time taken is t = 1 min = 60 s, so the total work done must be
[tex]W=Pt=(60.0 W)(60 s)=3600 J[/tex]
Therefore, the number of boxes that she has to lift in order to use this power is the total work divided by the work done in lifting each box:
[tex]N=\frac{W}{W_1}=\frac{3,600 J}{60 J}=60[/tex]