A helium balloon has a volume of 2.5 L at 274.2 kPa. As the balloon rises the pressure drops to 52.2 kPa. What is the new volume?

Respuesta :

Hey there, your answer should be 35783.1

The solution was


V= 2.5x274.2x52.2=35783.1



Hope this helped

According to Boyle's Law, The Volume of an Ideal gas is Inversely proportional to its Absolute Pressure at a Constant Temperature.

[tex]\clubsuit\;\;\frac{p_1}{p_2} = \frac{v_2}{v_1}[/tex]

Assuming the Helium gas as an Ideal Gas and Temperature of the Atmosphere is Constant :

Here : p₁ = 274.2 kPa and p₂ = 52.2 kPa and v₁ = 2.5

⇒ [tex]\frac{274.2}{52.2} = \frac{v_2}{2.5}[/tex]

⇒ [tex]v_2 = \frac{274.2\times2.5}{52.2} = 13.13\;L[/tex]

So, The New Volume is 13.13 Liter

ACCESS MORE
EDU ACCESS