lilmamaforev6154 lilmamaforev6154
  • 30-11-2018
  • Mathematics
contestada

Paden pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is a better buy?

Respuesta :

darkknightsonofdeath
darkknightsonofdeath darkknightsonofdeath
  • 30-11-2018

Answer:

The 3.25 one

Step-by-step explanation:


Answer Link
mksprouse70
mksprouse70 mksprouse70
  • 30-11-2018

Answer is the 3.25 one

Answer Link

Otras preguntas

What is one reason that Andrew Jackson issued the Specie Circular in July 1836, requiring payment in gold or silver for all public lands?
Why does tom sawyer live with his Aunt Polly?
How many miles did Alexander the Great march
a photograph that measures 20 cm by 15 cm is enlarged so that its length becomes 28 cm. what does the width become?
Of the students in Ms.Danver's class, 6 walk to school.This represents 30% of her students.How many Students are in Ms.Damver's class?
Explain the process of photosynthesis and it's importance to the plant
Helpp? Identify at least two food groups represented in the food web below.
Help me please with this problem.
Jered's parents are going to repaint their house. They need to select two colors to complete the job. If they previously narrowed their decision down to six c
Jimmy’s dad gave him $100 on his birthday, which is January 1. Jimmy deposited the $100 in his savings account the same day. At the beginning of every month the