Answer:
-50 m/s
Explanation:
In order to correctly calculate the change in velocity, we have to define a positive direction. Let's take the initial direction of the ball as positive direction.
This means that the initial velocity of the ball is:
[tex]u=+20 m/s[/tex]
while the final velocity of the ball will be negative:
[tex]v=-30 m/s[/tex]
Therefore, the change in velocity will be:
[tex]\Delta v= v-u=-30 m/s-(+20 m/s)=-50 m/s[/tex]