Answer:
The correct answer is more than 30 cups.
Step-by-step explanation:
Step 1:
Determine the cost function for this business.
The fixed costs for this business is $1.20. The variable costs for this business is[tex]0.06x[/tex] where [tex]x[/tex] is the number of cups of lemonade created.
The cost function [tex]C(x)[/tex] for this business is the sum of the fixed costs and the variable costs. For this businesses the cost function is,
[tex]C(x)=1.20+0.06x[/tex]
Step 2;
The next step is to determine the revenue function for this business.
Since every unit sells for $0.10, the revenue function [tex]R(x)[/tex] for this business is,
[tex]R(x)=0.1x.[/tex]
Step 3
The next step is to realize that the business will make a profit after it's break even point, i.e the point at which the revenue from the business is equal t the cost of operating the business. The break even point is calculated as show blow,
[tex]R(x)=C(x)\\\implies 0.10x=1.20+0.06x\\\implies 0.10x-0.06x=1.2\\\implies 0.04x=1.20\\\implies x=\frac{1.20}{0.04} =30[/tex]
The break even point occurs at 30 cups of lemonade sold. To makes a profit, the stall has to sell more than 30 cups.