vanadium has an atomic mass of 50.9415 amu. it has two common isotopes.one isotopes has a mass of 50.9440 amu and a relative abundance of 99.75% .

Respuesta :

Explanation:

Average atomic mass of the  vanadium = 50.9415 amu

Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975

Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu

Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025

Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?

Average atomic mass of vanadium =

m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)

50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025

m'= 49.944 amu

The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.

Isotope simply means one of the forms of a chemical element. The mass of the second isotope of vanadium is 49.944 amu

Given that:

[tex]A = 50.9415amu[/tex] --- atomic mass of vanadium

[tex]m_1 = 50.9440amu[/tex] ---- the mass of the first isotope

[tex]R_1 = 99.75\%[/tex] ---- the relative abundance of the first isotope

The following equation can be used to calculate the mass of the second isotope.

[tex]A = m_1 \times R_1 + m_2 \times R_2[/tex]

Where:

[tex]R_2 =1 - R_1[/tex]

[tex]R_2 =1 - 99.75\%[/tex]

[tex]R_2 =0.0025[/tex]

So, we have:

[tex]A = m_1 \times R_1 + m_2 \times R_2[/tex]

[tex]50.9415 =50.9440 \times 99.75\% + m_2 \times 0.0025[/tex]

[tex]50.9415 =50.81664 + m_2 \times 0.0025[/tex]

Collect like terms

[tex]50.9415 -50.81664 = m_2 \times 0.0025[/tex]

[tex]0.12486= m_2 \times 0.0025[/tex]

Solve for [tex]m_2[/tex]

[tex]m_2 =0.12486 \div 0.0025[/tex]

[tex]m_2 =49.944[/tex]

Hence, the mass of the second isotope is 49.944 amu

Read more about isotopes at:

https://brainly.com/question/13214440

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico