Respuesta :

Based on science 4) 1) 0.25M  

2) 0.66M  

3) 1.5M  

4) 4.0M ––> Therefore, this is the most concentrated  

5) 30g NaOH(1 mol NaOH / 40gNaOH) = 0.75 mol NaOH / 0.500L = 1.5M NaOH (3)  

6) 1) 1.0 mol / L(1 L) = 1 mol H2SO4  

2) 1 mol / L (2 L) = 2 mol H2SO4  

3) 0.50 mol / L ( 1.0L) = 0.50 mol H2SO4 ––>

7) 0.200 mol / L (1 L)(74.6g / mol) = 14.92g (2)  

8) 0.25 mol / 0.250 L = 1 mol / L = 1M (1)  

This is the answer  : 1m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico