Given the following reaction:


H2SO4 + 2LiOH --> Li2SO4 + 2H2O


What mass of water is produced from 19 g of sulfuric acid?

Question options:

1.0


7.0


2.0


6.3

Respuesta :

Answer:

Approx. 4⋅g.

Explanation:

Moles of sulfuric acid =10.0⋅g98.08⋅g⋅mol−1=0.102⋅mol.

Now we have the molar quantity of sulfuric acid that react; we also have the stoichiometric equation that shows the molar equivalence of sulfuric acid, and lithium hydroxide.

Given the stoichiometry,

mass of water =0.102⋅mol×2×18.01.g.mol−1=??⋅g.

Why did I multiply the mass in this equation by 2? Am I pulling your leg?

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico