A club collected $3,472 to buy computers. If each computer cost$680 , estimate the number of computers that club can buy. Explain.

Respuesta :

Answer:

The club can buy 5 computers with a remainder of 72.

Step-by-step explanation:

A way to figure out this is to do $3,472 divided by $680 which equals to 5 with 72 left over. Since each computer costs $680, you can not buy another computer with the leftover money. Hope you find this helpful. :)

Answer:

The number of computers that club can buy is 5

Step-by-step explanation:

Let x be the number of computers that club can buy

Cost of 1 computer = $680

Cost of x computers = 680x

A club collected $3,472 to buy computers.

So, [tex]680x=3472[/tex]

[tex]x=\frac{3472}{680}[/tex]

[tex]x=5.105[/tex]

Hence the number of computers that club can buy is 5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico