Respuesta :

Answer:

56.43

Step-by-step explanation:

100% is the cost . With 8% tax added then total cost is 100 + 8 = 108%

multiply the cost by 108% for total cost

52.25 × 108% = 52.25 × [tex]\frac{108}{100}[/tex] = 56.43


Answer:

The correct answer is 56.43.

Step-by-step explanation:

We have a product that costs 52.25. When we are going to pay it, they charge us 8% of sales tax.

Now we must find a way to calculate this percentage in order to pay the correct amount.

And we do it as follows:

To the total of the product 52.25 we multiply it by 0.08 (8%) that will give us as a result: 4.18.

That is the value of the tax that they will charge us. Now we just have to add it to the amount of the product and get the total amount to pay:

52.25 + 4.18 = 56.43

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico