A young couple purchases their first new home in 2002 for $120,000. They sell it to move into bigger home in 2007 for $150,000. First, we will develop an exponential model for the value of the home. The model will have the form V(t)=V0ekt. Let t be years since 2002 and V(t) be the value of the home.

Respuesta :

Answer:

The exponential model for the value of the home is [tex]V(t)=120000e^{0.045t}[/tex].

Step-by-step explanation:

According to the give information 2002 is the initial year and the value of the hom in 2002 is $120,000.

The model will have the form

[tex]V(t)=V_0e^{kt}[/tex]

Where V₀ is initial value of home, k is a constant and t is number f years after 2002.

[tex]V(t)=120000e^{kt}[/tex]

The value of home in 2007 is $150,000. Difference between 2007 and 2002 is 5 years. Therefore the value of function is 150000 at t=5.

[tex]150000=120000e^{k(5)}[/tex]

[tex]\frac{150000}{120000}=e^{5k}[/tex]

[tex]\frac{5}{4}=e^{5k}[/tex]

Take ln both sides.

[tex]ln(\frac{5}{4})=lne^{5k}[/tex]

[tex]ln(\frac{5}{4})=5k[/tex]                    ([tex]lne^a=a[/tex])

[tex]\frac{ln(\frac{5}{4})}{5}=k[/tex]

[tex]k=0.04462871\approx 0.045[/tex]

Therefore exponential model for the value of the home is [tex]V(t)=120000e^{0.045t}[/tex].

Where t is number of years after 2002.

Answer:

[tex]V(t)=120000*e^{(0.044)t}[/tex]

Step-by-step explanation:

If the given equation is [tex]V(t)=V₀*e^{kt}[/tex]                .............(i)

Here from the question it is given that

V(t) = $150,000

V₀=$120,000

t= 2007-2002=5 years

e≅2.718

k=?

Now for the Value of k putting all values in equation (i)

[tex]150000=120000*e^{k(5)}[/tex]

[tex]e^{5(k)}=\frac{150000}{120000}[/tex]

[tex]e^{5(k)}=\frac{5}{4}[/tex]

Now taking Natural log on both sides of the equation

㏑ (e^{5(k)})= ㏑\frac{5}{4}

as we Know that ln(e)=1

so

5k = 0.223

dividing both sides by 5 gives

k = [tex]\frac{0.223}{5}[/tex]

k= 0.044


Now as we got the value of k we can form a general exponential equation which will be

[tex]V(t)=V₀*e^{(0.044)t}[/tex]

here value of v₀ is 120000

so equation will be

[tex]V(t)=120000*e^{(0.044)t}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico