Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items. Let (b) be the number of pounds of beans Lin buys and (r) be the number of pounds of rice she buys when spending all her money on the meal.

I need help ASAP please! :) There are 3 questions on the photo i need to answer with this problem.

Brown rice costs 2 per pound and beans cost 160 per pound Lin has 10 to spend on these items Let b be the number of pounds of beans Lin buys and r be the number class=

Respuesta :

Answer: 1) 2 r+ 1.60 b = 10

2) r(b) = 5 - 0.8 b

3) b(r) =  1/0.8(5 - r)

Step-by-step explanation:

Here, b be the number of pounds of beans Lin buys and (r) be the number of pounds of rice she buys when spending all her money on the meal.

Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items.

Therefore, 2 r+ 1.60 b = 10

Which is the required expression.

Now for making b as independent, we can write the above expression,

2 r = 10 - 1.60 b

r(b) = 5 - 0.8 b

For making r as independent we can write the above expression,

1.60 b = 10 - 2 r

b(r) = 1/1.6(10 - 2 r)= 1/0.8(5 - r)


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico