before conducting some experiments, a scientist mixes 1/2 gram of Substance A with 3/4 gram of Substance B. If the scientist use 1/8 gram of the mixture for each experiment, how many experiments can be conducted?

Respuesta :

Mixing the two ingredients would be adding them together:

1/2 gram + 3/4 gram = 1 1/4 total grams


Divide the total grams by 1/8 to find the number of experiments they can do:

1 1/4 / 1/8 = 5/4 / 1/8 = 5/4 * 8/1 = 40/4 = 10


They can conduct 10 experiments.


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico