For this case we must find the percentage of error in the estimation of the pace of Charlie's dog. For this, we subtract the approximate weight minus the actual weight:
[tex]34.5-32.7 = 1.8[/tex]
This represents the variation of the weight
To find the error, we divide the variation between the real weight and multiply it by 100:
[tex]error = \frac {1.8} {32.7} * 100\\error = 0.055045872 * 100\\error = 5.5045872%[/tex]
Rounding to the nearest tenth:
[tex]error = 5.5[/tex]
Answer:
error=5.5%