Respuesta :
Mass = 5.90 x 114 = 672.6g.
This can be rounded to 673g
C = 12 grams x 8 = 96 grams
H = 1 gram x 18 = 18 grams
Total = 96 + 18 = 114 grams in one mole.
If you have 5.9 moles, multiply this by the weight of one mole (114 grams) = 672.6 rounded to 673 grams in 5.9 moles.
The mass of 5.90 moles of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] has been 672.6 grams.
To calculate the mass of 5.90 moles of the [tex]\rm C_8H_1_8[/tex], the molecular mass of the molecule has to be calculated. The molecular mass has been the sum of the mass of the atoms present in the molecule.
A molecule of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] has been consisted of 8 atoms of Carbon, and 18 atoms of hydrogen.
The molecular weight of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] = 8 [tex]\times[/tex] molecular mass of Carbon + 18 [tex]\times[/tex] molecular mass of Hydrogen
The molecular weight of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] = (8 [tex]\times[/tex] 12) + (18 [tex]\times[/tex] 1)
The molecular weight of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] = 114 g/mole.
mass = mole [tex]\times[/tex] molecular weight
Mass of 5.90 moles of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] = 5.90 [tex]\times[/tex] 114 grams
Mass of 5.90 moles of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] = 672.6 grams.
The mass of 5.90 moles of [tex]\rm C_8H_1_8[/tex] has been 672.6 grams.
For more information about the mass of a molecule, refer to the link:
https://brainly.com/question/18838161