Respuesta :

Given:

Moles of CS2 (it cannot be CO2 as mentioned in the question, since O2 reacts with CS2 and not CO2) = 34.5 mol

To determine:

Moles of O2 undergoing the reaction

Explanation:

The reaction is-

CS2 + 3O2 → CO2 + 2SO2

Based on the stoichiometry: 3 moles of O2 reacts with 1 mole of CS2

therefore the moles of O2 that would combine with 34.5 moles of CS2 are

= 3 moles O2 * 34.5 moles CS2/1 mole CS2 = 103.5 moles

Ans: Around 104 moles of O2 would react with 34.5 moles of CS2





Answer:

The moles of oxygen gas will react with 34.5 moles of carbon disulfide is 103.5 moles.

Explanation:

[tex]CS_2+3O_2\rightarrow CO_2+2SO_2[/tex]

Given ,moles of carbon disulfide = 34.5 moles

According to reaction, 1 mol of carbon disulfide reacts with 3 moles of oxygen gas.

Then 34.5 moles of carbon disulfide will react with:

[tex]\frac{3}{1}\times 34.5mol=103.5 mol[/tex] oxygen gas.

The moles of oxygen gas will react with 34.5 moles of carbon disulfide is 103.5 moles.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico