longqwanya longqwanya
  • 28-11-2018
  • Mathematics
contestada

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 28-11-2018

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The weight of 25 folding chairs is 15 kg. How manychairs can be loaded on a truck having a capacity ofcarrying 2025 kg load?​
A signal has a wavelength of 1 11m in air. How far can the front of the wave travel during 1000 periods?
You're given a side length of 7 centimeters. How many equilateral triangles can you construct using this information?
sue is in her early twenties?
Which sentence uses parentheses correctly? The television was old and broken (took several minutes to turn on). Jason (the pitcher on our baseball team) is also
True or false? Use an apostrophe when speaking about multiple family members.
Specificity means an exercise program should have end goals that target specific areas. True or False?
1. Demand for Quality and EfficiencyA. Determination to succeedB. Fondness for updates on informationC. The Quality of being depended upon to finish one's workD
When are sentence fragments used in stage directions? when the play is written for a very young audience when the action is more physical than mental when the c
The ratio of the measures of a pair of adjacent angles on a line is 4:5. Find the measures of the two angles.