Wrapping paper is being unwrapped from a 5.0-cm radius tube, free to rotate on its axis. if it is pulled at the constant rate of 10 cm/s and does not slip on the tube, the angular velocity of the tube is:

Respuesta :

So the equation for angular velocity is

Omega = 2(3.14)/T

Where T is the total period in which the cylinder completes one revolution.

In order to find T, the tangential velocity is

V = 2(3.14)r/T

When calculated, I got V = 3.14

When you enter that into the angular velocity equation, you should get 2m/s

The angular velocity of the tube is 2 rad/s.

What is angular velocity?

Angular velocity is the rate of change of angular displacement.

To calculate the angular velocity of the tube, we use the formula below.

Formula:

  • α = v/r........... Equation 1

Where:

  • α = Angular velocity of the tube
  • v = velocity of the tube
  • r = radius of the tube

From the question,

Given:

  • v = 10 cm/s
  • r = 5 cm

Substitute these values into equation 1

  • α = 10/5
  • α = 2 rad/s.

Hence. the angular speed of the tube is 2 rad/s.

Learn more about angular velocity here: https://brainly.com/question/20432894

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico