Respuesta :
Answer:
a.257.0896552
b. 0.9256688223 hz
c.2.197783607 m/s
d.25.59105m/s2
e.205.66 N
Explanation:
Block with mass m =7.6 kg is hung from a vertical spring. when the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.29 m. while at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.4 m/s. the block oscillates on the spring without friction. 1) what is the spring constant of the spring? 257.0896552 n/m submit 2) what is the oscillation frequency? 0.9256688223 hz submit 3) after t = 0.36 s what is the speed of the block? 2.197783607 m/s submit your submissions: 2.197783607 computed value:2.197783607submitted:wednesday, november 1 at 7:15 pm feedback:correct! 4) what is the magnitude of the maximum acceleration of the block? 25.59105447 m/s2 submit your submissions: 25.59105447 computed value:25.59105447submitted:wednesday, november 1 at 7:27 pm feedback:correct! 5) at t = 0.36 s what is the magnitude of the net force on the block?
force exerted on an elastic material is directly proportional to te extension provided the elastic limit is not exceeded , by hookes' law
F = kx = m*g = k*.2
k = m*g/.2 = 7.6*9.81/.29 = 257.089n/m
The frequency of oscillation is:
f = sqrt( k/m ) / ( 2*π ) = sqrt( 257.089 / 7.6 ) / ( 2*π ) = 0.92566Hz
The kinetic energy at t = 0 is:
E = (1/2)*m*v^2 = (1/2)*7.6*(4.4)^2 = 73.56 J
potential energy at wen the acceleration becomes maximum at th e edge
Ep = (1/2)*k*(Δx)^2 = E
Δx = sqrt( 2*E / k ) = sqrt( 2*73.56 / 257.089 ) = 0.75 m
The additional force of the spring is:
F = k*Δx = 257.089*0.75 = 192.81 N
F = m*a
a = F/m = 192.81/7.6=25.37 m/s^2
The equation of motion of the block
x = .29 + .75*Sin( 2*π*0.92*t)
Choose the Sin term for the motion, since the additional displacement is zero at t = 0.
The speed of the block is:
v(t) = dx/dt =.75*[ Cos( 2*π*0.92*t ) ]*(2*π*0.92)
at time .36sec
v(.36) = .75*5.780*Cos( 2.08) = -2.16 m/s
This means that the mass is moving upward at 2.16 m/s.
According to the equation of motion, the x displacement at 0.36 s is:
x(.36) = 0.2 + .75*Sin(2*π*0.92 *.36 ) = 0.80 m
recall th at f=kx
F = k*x = 257.08* ( .8 ) = 205.66 N
The correct responses (approximate values) are;
1) 257.09 N/m
2) 0.93 Hz
3) 2.2 m/s upwards
4) 25.6 m/s²
5) 168.49 N
Methods used to derive the above responses
Given:
Mass of the block, m = 7.6 kg
Extension of the spring x = 0.29 m
Velocity with which the block is pushed, v = 4.4 m/s
1) Applied force due to weight of the block, F = m × g
Where;
g = Acceleration due to gravity ≈ 9.81 m/s²
Force, F = k·x
Where;
k = The spring constant
Therefore;
[tex]k = \dfrac{F}{x} = \dfrac{m \cdot g}{x} [/tex]
Which gives;
[tex]k = \dfrac{7.6 \times 9.81 }{0.29} \approx \mathbf{257.0896552}[/tex]
- The spring constant, k = 257.0896552 N/m (which is approximately 257.09 N/m)
2) The frequency of oscillation is given by the formula;
[tex]f = \mathbf{\dfrac{1}{2 \cdot \pi} \cdot \sqrt{\dfrac{k}{m} } }[/tex]
Therefore;
[tex]f = \dfrac{1}{2 \times \pi} \times \sqrt{\dfrac{257.0896552}{7.6} } \approx \mathbf{0.9256688223}[/tex]
- The frequency of oscillation, f ≈ 0.9256688223 Hz (approximately 0.93 Hz
3) Potential energy of the spring, [tex]P.E. = \frac{1}{2} \cdot k \cdot x^2[/tex]
Kinetic energy of the, [tex]K.E = \frac{1}{2} \cdot m \cdot v^2[/tex]
At the maximum extension of the spring, we have;
P.E. = K.E.
Which gives;
[tex]\mathbf{\dfrac{1}{2} \cdot k \cdot ((\Delta x)_{max})^2} = \dfrac{1}{2} \cdot m \cdot v^2[/tex]
[tex](\Delta x)_{max} = \mathbf{ \sqrt{\dfrac{m \cdot v^2}{k} } }[/tex]
Therefore;
[tex](\Delta x)_{max} = \sqrt{\dfrac{7.6 \times 4.4^2}{257.0896552} } \approx 0.75651435[/tex]
The equation of motion of a spring is x = A·sin(ω·t + ∅)
Where;
Initial stretch of the spring = 0.29 m
A = [tex](\Delta x)_{max}[/tex] = 0.75651435
ω = 2·π × f
∅ = 0
We have;
Δx = 0.29 + 0.75651435·sin(2·π·0.9256688223·t)
[tex]v(t) = \dfrac{\Delta x}{\Delta t} = 0.75651435 \times cos(2\cdot \pi \cdot 0.9256688223 \cdot t) \times (2\cdot \pi \cdot 0.9256688223)[/tex]
At t = 0.36 s, we have;
[tex]v(t) = 0.75651435 \times cos(2 \cdot \pi \cdot 0.9256688223 \times 0.36) \times (2 \cdot \pi \cdot 0.9256688223) = -2.1977836[/tex]
- The velocity at 0.36 s ≈ 2.1977836 m/s in the upward direction (approximately 2.2 m/s)
4) The magnitude of the maximum acceleration is found as follows
[tex]The \ applied \ force, \ F = \mathbf{k \times (\Delta x)_{max}}[/tex]
Which gives;
[tex]F[/tex] = 257.0896552 N/m × 0.75651435 m
F = m·a
Where;
a = The acceleration
Therefore;
[tex]a_{max} = \dfrac{F}{m} = \mathbf{ \dfrac{k \times (\Delta x)_{max}}{m} }[/tex]
Which gives;
[tex]a_{max} = \dfrac{257.0896552 \, N/m \times 0.75651435 \, m}{7.6 \, kg} \approx 25.591054 \, m/s^2[/tex]
- The maximum acceleration, [tex]a_{max}[/tex] ≈ 25.591054 m/s² (approximately 25.6 m/s²)
5) The net extension of the spring at 0.36 s is given as follows;
Δx(0.36) = 0.75651435 × sin(2·π×0.925668823×0.36)
F = k × x
Therefore;
F(0.36) = 257.0896552 × (0.75651435 × sin(2·π×0.925668823 × 0.36) = 168.49
- The net force at t = 0.36 s is 168.49 N
Learn more about the motion of a spring here:
https://brainly.com/question/1504525