Respuesta :
The given thermochemical reaction is between hydrogen gas and chlorine gas to form hydrogen chloride.
This can be represented as:
[tex]H_{2}(g)+Cl_{2}(g)-->2HCl(g)[/tex] Δ[tex]H_{reaction}^{0}[/tex]=-184.6 kJ/mol
So when two moles of HCl is formed, 184.6 kJ of energy is released.
Calculating the heat released when 3.18 mol HCl (g) is formed in the reaction:
[tex]3.18 molHCl*\frac{184.6kJ}{2molHCl} =293.5 kJ[/tex]
Therefore, 293.5 kJ of heat is released when 3.18 mol HCl is formed in the reaction between hydrogen and chlorine.
Answer: 293.5kJ
Explanation: As can be seen from the given reaction:
[tex]H_2+Cl_2\rightarrow2HCl[/tex]
As [tex]\Delta H[/tex] of the reaction is negative, it means the heat is released and the reaction is exothermic.
When 2 moles of HCl are produced, energy released is 184.6kJ
When 3.18 moles of HCl are produced, energy released will be[tex]=\frac{184.6kJ}{2}\times 3.18=293.5kJ[/tex]