Respuesta :
Answer:
33 kg m/s
Explanation:
The momentum of an object is given by:
[tex]p=mv[/tex]
where
m is the mass of the object
v is the velocity of the object
In this problem, the total mass of the child and the wagon is m =22 kg, while the velocity is v = 1.5 m/s, therefore the momentum is
[tex]p=mv=(22 kg)(1.5 m/s)=33 kg m/s[/tex]
The measurement of mass in motion is called momentum. the momentum of a child will be 33 Kgm/sec.
What is momentum?
The measurement of mass in motion is called momentum. Momentum is equal to its mass multiplied by its velocity. Mathematically it is given as;
Momentum = Mass x Velocity
The given data in the problem is
m is the mass of child = 22 Kg
v is the velocity of the child = 1.5 m/s
The momentum of the child will be;
[tex]\rm P= m \times v \\\\ \rm P= 22 \times 1.5 \\\\ \rm P=33 Kg \m/sec.[/tex]
Hence the momentum of a child will be 33 Kgm/sec.
To learn more about the momentum refer to the link;
https://brainly.com/question/4956182