Answer:
The correct option is : C. 3.4
Step-by-step explanation:
The probability that a person shopping at a certain store will spend less than $20 is 0.2
That means, here [tex]p= 0.2[/tex]
Given that, the sample size[tex](n)= 17[/tex]
So, the Mean [tex]=n*p= 17*0.2=3.4[/tex]
Thus, the mean number who spend less than $20 will be 3.4