Answer: (c) The value of the investment in 4 years will be $9116.30
Step-by-step explanation:
5% growth rate corresponds to an annual multiplier (1+0.05)=1.05 (to be applied to the investment amount) - this will be the base of the exponential function for the value V after n years:
[tex]V(n) = 7500\cdot1.05^n\\V(4)=7500\cdot 1.05^4\approx\$9116.30[/tex]