Respuesta :
Answer: 1.35 kg m/s
Explanation:
The law of conservation of momentum states that the total momentum before and after the collision is conserved, therefore:
[tex]p_i=p_f[/tex]
we can calculate the total momentum before the collision, [tex]p_i[/tex], since we know the masses and the initial velocities of the two balls.
The momentum along the x-axis is given only by the first ball, since the second one is moving on the y-axis:
[tex]p_x = m v_1 = (0.50 kg)(1.8 m/s)=0.9 kg m/s[/tex]
The momentum along the y-axis is given only by the second ball, since the first one is moving on the x-axis:
[tex]p_y = m v_2 = (0.50 kg)(2.0 m/s)=1.0 kg m/s[/tex]
So, the magnitude of the resultant momentum is
[tex]p_i=\sqrt{p_x^2 +p_y^2}=\sqrt{(0.9 kg m/s)^2+(1.0 kg m/s)^2}=1.35 kg m/s[/tex]
And since the total momentum after the collision is equal to the momentum before the collision,
[tex]p_f = 1.35 kg m/s[/tex]