please guys need a help ASAP

***Be careful while writing the units in your exam. I have written answers in m/km as well as in m/m***
The correct answers are:
(2) [tex]30\frac{m}{km}[/tex] (or 0.03 m/m)
(3) [tex]960\frac{m}{km}[/tex] (and NO! The car will not make it because gradient of the hill is greater than the maximum gradient the car can climb) (or 0.960 m/m)
(4) [tex]53.33\frac{m}{km}[/tex] (and YES! The car WILL make it because gradient of the hill is less than the maximum gradient the car can climb) (or 0.053 m/m)
(5) Road-A's gradient: [tex]100\frac{m}{km}[/tex], and Road-B's gradient: [tex]10\frac{m}{km}[/tex] (Road-B will be easier to ride up). (Road-A 0.1 m/m; Road-B 0.010 m/m)
(7) [tex]1325\frac{ft}{mi}[/tex] (and YES! Johnny's tricycle WILL fall apart)
(8) [tex]2272.72\frac{m}{km}[/tex] (or 2.27272 m/m)
(9) [tex]753.49\frac{m}{km}[/tex] (or 0.7535 m/m)— If the sign is important then it should be [tex]-753.49\frac{m}{km}[/tex] as the plane is descending (slope is negative).
(10) [tex]543.47\frac{m}{km}[/tex] (or 0.5435 m/m) — If the sign is important then it should be [tex]-543.47\frac{m}{km}[/tex] as the plane is descending (slope is negative).
Explanations:
Important notes:
For all these questions, remember the following formula:
[tex]Gradient = \frac{vertical\thinspace distance}{horizontal\thinspace distance} \\OR\\Gradient = \frac{Rise}{Run}[/tex]
(2) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 100km, and the vertical distance is 3000 m. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{3,000}{100} = 0.03=30\frac{m}{km}[/tex]
(3) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 0.5km, and the vertical distance is 500-20=480m. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{480}{0.5} = 960\frac{m}{km}[/tex]
As 960 > 500, the car will not make it.
(4) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 1.5km, and the vertical distance is 100-20=80m. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{80}{1.5} = 53.33\frac{m}{km}[/tex]
As 53.33 < 500, the car WILL make it.
(5) The elevation is 500 m.
For Road-A (which is 5 km long):
[tex]Gradient = \frac{500}{5} = 100\frac{m}{km}[/tex]
For Road-B (which is 50 km long):
[tex]Gradient = \frac{500}{50} = 10\frac{m}{km}[/tex]
Since 10 < 100, therefore, we can say that Road-B will be easier to ride up.
(7) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 0.2mi, and the vertical distance is 300-35=265ft. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{265}{0.2} = 1325\frac{ft}{mi}[/tex]
As 1325 > 100, Johnny's tricycle WILL fall apart.
(8) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 22km, and the vertical distance is 50000 m. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{50,000}{22} = 2272.72\frac{m}{km}[/tex]
(9) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 4.3km, and the vertical distance is 3560-320=3240m. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{3240}{4.3} = 753.49\frac{m}{km}[/tex]
(10) As you can see in the picture attached, the horizontal distance is 7.2km, and the vertical distance is 4567-654=3913m. Therefore, the gradient will be:
[tex]Gradient = \frac{3913}{7.2} = 543.47\frac{m}{km}[/tex]
NOTE FOR QUESTIONS 9 and 10: One thing to note here is that, as the plane is descending, the gradient should be negative (as the path has a negative slope).