watermelonwiz13
watermelonwiz13 watermelonwiz13
  • 27-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which mushrooms cost more $11.25 per 2/3 pound or $7.99 per 1/2 pound

Respuesta :

shortie9592
shortie9592 shortie9592
  • 27-11-2018

Answer: It would be $7.99 per 1/2 pound


Step-by-step explanation:

$11.25 per 2/3 lb. 11.25/2= 5.625 5.625*3= $16.875

$7.99 per 1/2 lb.  7.99*2= $15.98

Answer Link

Otras preguntas

I need help on number 22
Determine if (2,5) Is a solution of -2x+4y=-16
what is 28,550,000,000 rounded to the nearest billion thanks for the help
Hola amigo como estas? yo estoy un poco cansado. Soy alto y moreno. Soy una persona divertida. Soy intelgente y me gusta estudiar. Vivo en un a casa grande y bo
Help Im still stuck i hate geometry
What are somethings people can do to improve their memory?
what is -7 y to the second power + 2y to the third power minus 7y + 4y to the third power + 6 y to the second power + 4 y to the second power + 3 y
If a store advertisted a sale that gave customers a 1/4 discount,vwhat is the fractional part of the original price the customer will pay?
help needed 30 points. pls provide steps
(50 pts) ill mark brainliest (geometry) How do you divide a segment into given ratios?