Respuesta :

 The  molar  mass  of  Ca(NO₃)2  is 164 g/mol


Explanation

Ca(NO₃)2   is  made  up of   Ca  , N  and  O  elements

Therefore the  molar mass  of Ca(NO₃)2   =  molar  mass  of Ca +  molar  mass  of N +molar mass of O


from periodic table the molar mass of  Ca is 40 g/mol

for  N  =  14 g/ mol

 for  O = 16 g/mol. since they are  3 atoms  of O in  Ca(NO₃)2  the  molar mass = 16  x3 = 48  g/mol


The molar  mass   of Ca(NO₃)2 = 40 g/mo  + [(14  g/mol + 48 g/mol) 2] =164g/mol


Answer:164.10 to be exact

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico