Respuesta :
Answer : The correct option is, [tex]1molCO_2=44.01gCO_2[/tex]
Explanation :
Molar mass : It is defined as the mass of the substance in grams or kilograms present in the one mole of substance.
The unit of molar mass is, gram/mole or g/mol.
Given : Molar mass of [tex]CO_2[/tex] = 44.01 g/mole
That means, one mole of [tex]CO_2[/tex] contains 44.01 gram of [tex]CO_2[/tex].
Answer:
The correct answer is : 1 mol of [tex]CO_2[/tex] = 44.01 grams of [tex]CO_2[/tex].
Explanation:
Molar mass is defined as the sum of the mass of all the atoms each multiplied its atomic masses that are present in the molecular formula of a compound. It is expressed in g/mol.
[tex]n=\frac{m}{M}[/tex]
n = moles of compound
m = Mass of the compound
M = Molar mass of the compound
We are given with molar mass of carbon dioxide gas which is 44.01 g/mol.
The means that mass of the 1 mole of carbon dioxide gas is 44.01 grams.
n = 1 mole, m =?, M = 44.01 g/mol
[tex]n=\frac{m}{M}[/tex]
[tex]m=n\times M=1 mol\times 44.01 g/mol=44.01 g[/tex]
So , relationship between molar mass and mass of the carbon dioxide is given as:
1 mol of [tex]CO_2[/tex] = 44.01 grams of [tex]CO_2[/tex]