The block in the illustration is floating in water. Water has a density of 1.0 g/cm 3 and about 30 percent of the block is below water. What is a good estimate of the density of the block?

Respuesta :

Answer: The density of the block is estimated to be [tex]0.30 g/cm^3[/tex].

Explanation:

Density of the water,[tex]\rho_w=1.0 g/cm^3[/tex]

Buoyant force = [tex]\rho\times volume\times g[/tex]

g = gravitational acceleration

volume of the block = v

density of the block =[tex]\rho_o[/tex]

Weight of the Block = Buoyant force exerted by water

[tex]rho_o\times v\times g=\rho_w\times 30\%\text{of volume of block}\times g[/tex]

[tex]\rho_o\times v\times g=\rho_w\times 0.30v\times g[/tex]

[tex]\rho_o\times v\times 9.8 m/s^2=1 g/cm^3\times 0.30v\times 9.8 m/s^2[/tex]

[tex]\rho_o=0.30 g/cm^3[/tex]

The density of the block is estimated to be [tex]0.30 g/cm^3[/tex].

Answer:

that's true

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS